According to the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, approxim
ID: 3394281 • Letter: A
Question
According to the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, approximately 7% of American children 4 years of age or under have a food allergy. A day care has capacity for 8 children in that age range. Assume that the children attending the daycare are independent. Let the random variable X be the number of children in this day care who have a food allergy. X follows a
Normal distribution with mean 8 and variance 0.07.
Binomial distribution with n = 8 and p = 0.07.
Binomial distribution with n = 8 and p = 0.93.
Poisson distribution with mean and variance 0.07.
Explanation / Answer
Binomial distribution with n = 8 and p = 0.07.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.