According to the IRS,2012 tax returns showed an average refund of $2995 with a s
ID: 3048370 • Letter: A
Question
According to the IRS,2012 tax returns showed an average refund of $2995 with a standard deviation of $2607.Assume that 2012 tax retirn are normally distributed.
Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount no less than $2,842 and at most $5,802. Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount greater than $3,185. Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount less than or equal to $4,048 or greater than $5,008. Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount less than $189. The probability is 0.15 that a randomly selected 2012 tax return showed no more than what amount? (Remember the label.) The probability is 0.97 that a randomly selected 2012 tax return showed at least what amount? (Remember the label.)Explanation / Answer
1. P(2842<x<=5801) =P(2842-2995/2607<Z<8501-2995/2607)
=P(-0.059<Z<1.076)
=P(Z<1.076)-P(Z<-0.059)
=0.8591-0.4765 ..................use excel function '=NORMSDIST()' to find probability.
=0.3826
2.P(X>3185)=1-.P(Z<3185-2995/2607)
=1-P(Z<0.0728) .....................use excel function '=NORMSDIST(0.0728)' to find probability.
=0.5290
3.P(X<189)=P(Z<189-2995/2607)
=P(Z<-1.076)
=0.1409
4.P(Z<z)=0.15
we can use excel function to find z score NORMSINV(0.15) so will get
z=-1.036
x-mean/standard deviation = -1.036
x=mean-1.036*standard devaion
=2995-1.036*2607
=293.01 approximately 293
Please post remaining part saperately on board.
Hope this will b ehelpful to you. Thanks and God Bless You ;-)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.