According to the IRS,2012 tax returns showed an average refund of $2995 with a s
ID: 3048375 • Letter: A
Question
According to the IRS,2012 tax returns showed an average refund of $2995 with a standard deviation of $2607.Assume that 2012 tax retirn are normally distributed. round answer to 4 decimals.
A) Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount no less than $2,842 and at most $5,802. B)Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount greater than $3,185. C)Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount less than or equal to $4,048 or greater than $5,008. D) Find the probability a randomly selected 2012 tax return showed an amount less than $189. E)The probability is 0.15 that a randomly selected 2012 tax return showed no more than what amount? (Remember the label.) F)The probability is 0.97 that a randomly selected 2012 tax return showed at least what amount? (Remember the label.)Explanation / Answer
mean= 2995 , s = 2607
a)
P( 2842 < x < 5802)
z = (( 2842 - 2995) / 2607 <z < ( 5802 - 2995)/ 2607)
= (-0.058 < z < 1.076) by using standard table
P( 2842 < x < 5802) = (-0.058 <z < 1.076)
= 0.3826
b)
P(x> 3185)
z = ( 3185- 2995) / 2607
= 0.073
we need to find P(z > 0.073) by standard table
P(x> 3185) = P(z > 0.073) = 0.471
c)
P( 4048 < x < 5008)
z = (( 4048 - 2995) / 2607 <z < ( 5008 - 2995)/ 2607)
= (0.4039 < z < 0.7721) by using standard table
P( 4048 < x < 5008) = (0.4039 <z < 0.7721)
= 0.1231
d)
P(x <189)
z = (189 - 2995) / 2607
= -1.0763
we need to find P(z < -1.0763) by standard table
P(x < 189) = P(z < -1.0763) = 0.1409
e)
z value for 0.15 = -1.0364
z = ( x - mean) / s
-1.0364 = ( x - 2995) / 2607
x = 293.1052
f)
z value for 0.15 = -1.0364
z = ( x - mean) / s
1.8807 = ( x - 2995) / 2607
x = 7897.9849
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.