According to the Federal Reserve board, the average credit card debt per U.S. ho
ID: 3434900 • Letter: A
Question
According to the Federal Reserve board, the average credit card debt per U.S. household was $ 8,565 in 2008. Assume that the distribution of credit card debtper household has a normal distribution with a standard deviation of 3,000.
a) Determine the percentage of households that have a credit card debt of less than $13,000
b) One household has a credit card debt that is at the 95th percentile. Determine its credit card debt
d) Determine the percentage of households that have a credit card debt between 11000 and 12500
e) Is there a household that have a credit card debt of more than 22000? Explain?
Explanation / Answer
P(X>13000) = P((X-mean)/s >(13000-8565)/3000)
=P(Z>1.48)=0.0694 (from standard normal table)
P(X<c)=0.95
--> P(Z<(c-8565)/3000)=0.95
--> (c-8565)/3000 = 1.64 (from standard normal table)
--> c= 8565 +1.64*3000=13485
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.