A random sample of size n = 10 is taken from a large population. Let n be the po
ID: 3381757 • Letter: A
Question
A random sample of size n = 10 is taken from a large population. Let n be the population mean. It is desired to test: Ho:mu= 12 HA:mu 12, using alpha= 0. 1. A QQ plot indicates that normality can be assumed. From the sample, x = 14. 2 and s = 4. 88. (I would suggest doing this problem with a hand calculator and statistic? l tables as practice for exam conditions, but you may check your answers using R if you wish.) Since the data is normal and the population variance sigma^2 is unknown, a t-test is appropriate here. Compute the p-value of the test. Would you reject or not reject? Compute the power of the test if the true population mean is muA = 15. Using s = 4. 88 as our best guess ofExplanation / Answer
A random sample of size n = 10 is taken from a large population. Let n be the po
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.