A random sample of n = 100 observations is selected from a population with =29 a
ID: 3351861 • Letter: A
Question
A random sample of n = 100 observations is selected from a population with =29 and =21. Approximate the probabilities shown below. a. P(x 228) c. P(x $ 28.2) b. P(22.1sxS 26.8) d. P(x2 27.0) Click the icon to view the table of normal curve areas. a. P(x 2 28)(Round to three decimal places as needed.) b. P(22.1 si s 26.8)(Round to three decimal places as needed) c. P(xS 28.2)Round to three decimal places as needed.) Ps 28 2)-(Round to three decimal places as needed) d. P02 270)- (Round to three decimal places as needed )Explanation / Answer
a)
b)
c)
d)
here mean= = 29.000 std deviation == 21 sample size =n= 100 std error=x=/n= 2.1000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.