A random sample of n = 15 men between 30 and 39 years old is asked to do as many
ID: 3262364 • Letter: A
Question
A random sample of n = 15 men between 30 and 39 years old is asked to do as many situps as they can in one minute. Table 1 reports the descriptive statistics for this study:
The investigators would like to construct a 95% confidence interval for the true number of situps men in this age group can complete in 1 minute.
Note: you should carry at least 5 decimal precision for any intermediate calculations. Then round your answers as indicated.
A) The margin of error is:
Round your answer to the nearest hundredth
B) The corresponding 95% confidence interval for the true population mean is: _____ to _____ sit-ups
When setting confidence intervals for discrete data investigators will round the lower endpoint down to the next lowest integer and the upper endpoint up to the next highest integer. You should express your answers using this convention
Explanation / Answer
A) here degree of freedom =n-1=14
for 14 degree of freedom and 95% confidence level ; critical value of t =2.145
therefore margin of error =t*Std error =2.145*2.17=4.65
B) corresponding 95% confidence interval =sample mean -/+ margin of error =31.74 ; 41.05
for above convention corresponding 95% confidence interval for the true population mean is: 31 to 42 sit ups
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.