A simple random sample of 30 items was selected. The sample mean it was 20 and t
ID: 3380365 • Letter: A
Question
A simple random sample of 30 items was selected. The sample mean it was 20 and the population standard deviation is known to be 4. What is a 99% confidence interval for the population mean? A simple random sample of 30 items was selected. The sample mean it was 20 and the population standard deviation is known to be 4. What is a 99% confidence interval for the population mean? A simple random sample of 30 items was selected. The sample mean it was 20 and the population standard deviation is known to be 4. What is a 99% confidence interval for the population mean?Explanation / Answer
Note that
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 20
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.575829304
s = sample standard deviation = 4
n = sample size = 30
Thus,
Lower bound = 18.11888025
Upper bound = 21.88111975
Thus, the confidence interval is
( 18.11888025 , 21.88111975 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.