A simple pendulum, which you will consider in detail in Chapter 12, consists of
ID: 1837683 • Letter: A
Question
A simple pendulum, which you will consider in detail in Chapter 12, consists of an object suspended by a string. The object is assumed to be a particle. The string, with its top end fixed, has negligible mass and does not stretch. In the absence of air friction, the system oscillates by swinging back and forth in a vertical plane. The string is 2.00 m long and makes an initial angle of 30.0 degree with the vertical. Calculate the speed of the particle (a) a the lowest point in its trajectory and (b) when the angle is 15.0 degree.Explanation / Answer
Here ,
a)
length of string , L = 2 m
theta = 30 degree
let the speed of particle is v
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = m * g * L * (1 - cos(theta))
0.5* v^2 = 9.8 * 2 * (1 - cos(30))
v = 2.29 m/s
the speed of the particle at the lowest point is 2.29 m/s
b) at the angle = 15 degree
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = m * g * L * (cos(15) - cos(theta))
0.5* v^2 = 9.8 * 2 * (cos(15) - cos(30))
v = 1.98 m/s
the speed of particle is 1.98 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.