A simple pendulum is made from a string that is 0.65m in length with a mass of 0
ID: 1691650 • Letter: A
Question
A simple pendulum is made from a string that is 0.65m in length with amass of 0.35kg attached to the free end. The mass is pulled to one side through a
small angle and released from rest.
A) What is the angular frequency and period of the pendulum? If the mass were
doubled, to 0.70kg, what would be the new angular frequency and period?
B) How long would it take for the mass to reach its greatest speed? Why?
C) If this pendulum were placed on the moon, would its period be greater or less
than on the earth? Why?
Explanation / Answer
given length of string = L = 0.65m mass of the bob = m = 0.35kg period of pendulum T = 2p*vL/g = 6.28 * v0.65m/9.8m/s^2 T = 1.61s angular frequency = ? = vg/L = v9.8m/s^2/0.65m = 3.88 s-1 if the mass were dobled there is no change in angular frequency and time period because angularfrequency does not depend on mass b) time to reach the gretest speed at mean position mass reach its greatest speed so T/4 sec = 1.61s/4 = 0.40s c) if the pendulum were placed on the moon the gravitional force on the moon compared to earth is low so time period is greater in the moon compared to earth because time period is inversily propotional to gravitational force.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.