A simple ohmmeter is made by connecting a 4.5 V battery in series with a resista
ID: 2144334 • Letter: A
Question
A simple ohmmeter is made by connecting a 4.5 V battery in series with a resistance R and an ammeter that reads from 0 to 1.00 mA, as shown in the figure below. Resistance R is adjusted so that when the clip leads are shorted together, the meter deflects to its full-scale value of 1.00 mA.
(a) What external resistance across the leads results in a deflection of 10% of full scale?
(b) What resistance results in a deflection of 50% of full scale?
(c) What resistance results in a deflection of 90% of full scale?
Explanation / Answer
I1 = E/R = 1mA
R = E/I1 = 4.5/0.001 = 4.5*10^3 = 4500 ohms
a) I2 = 0.1*I1 = 0.1*10^-3
I2 = E/(R+R2)
R1 = 40500 ohms
b) I3 = 0.5mA
I3 = E/(R+R3)
R3 = 4500 ohms
c) I4 = 0.9mA
I4 = E/(R+R4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.