A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.70 kg attached to a s
ID: 2120666 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.70 kg attached to a spring of spring constant 144 N/m. When t = 2.00 s, the position and velocity of the block are x = +0.129 m and v = +3.415 m/s.
(a) What is the amplitude of the oscillations?
m
(b) What was the position of the mass at t = 0 s?
x = m
(c) What was the velocity of the mass at t = 0 s?
v = m/s
READ PLEASE!!! I was able to get the answer correct but would like to know why this equation is used X=Asin(wt + theta) vs X=Acos(wt + theta) for part B. Thanks
Explanation / Answer
at t=2s,
x = A*cos(wt+theta)
0.129 = A*cos(84.7*2 + theta)---(1)
v = -A*w*sin(wt+theta)
3.415 = A*(84.7)*sin(84.7*2 + theta)---(2)
(2)/(1)
tan(84.7*2+theta) = -(3.415/0.129)*84.7
theta = 82.6 rad
a) A = 0.129/cos(84.7*2 + 82.6) =
A = 0.165 m
b) x = A*cos(w*0 + 82.6) = 0.1 m
c) v = A*w*sin(w*0 + 82.6) = 11.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.