A simple pendulum is made from a string that is 0.65m in length with a mass of 0
ID: 1737019 • Letter: A
Question
A simple pendulum is made from a string that is 0.65m in length with a mass of 0.2kg attached to the free end. The mass is pulled to one side through a small angle and released from rest. A) What is the angular frequency and period of the pendulum? If the mass were double, to 0.4kg, what would be the new angular frequency and period? B) How long after being released from rest does it take the mass to attain its greatest speed? C) If pendulum were placed on the moon, would its period be greater or less than on the earth? Why? gmoon= 1.67m/s2Explanation / Answer
given, length of string = l = 0.65m mass = 0.2kg angulur frequency = = g/l =9.8/0.65 = = 3.88 time period = T = 2l/g =2*3.140.65/9.8 = 1.6s if the mass were dobled there is no change in angular frquencyand time period. if pendulum is taken from the earth surface to the moonsurface time period increases because g value decreses on themoon because T1/gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.