A simple pendulum, 2.0m in length, is released by a push whenthe support string
ID: 1680812 • Letter: A
Question
A simple pendulum, 2.0m in length, is released by a push whenthe support string is at an angle of 25 degrees from the vertical.If the initial speed of the suspended mass is 1.2m/s when at therelease point, to what maximum angle will it move in the secondhalf of its swing? (answers in degrees) a) 37 b) 30 c) 27 d) 21 e) none A simple pendulum, 2.0m in length, is released by a push whenthe support string is at an angle of 25 degrees from the vertical.If the initial speed of the suspended mass is 1.2m/s when at therelease point, to what maximum angle will it move in the secondhalf of its swing? (answers in degrees) a) 37 b) 30 c) 27 d) 21 e) noneExplanation / Answer
L = 2.0 m, = 25o, v = 1.2 m/s, find ' initial energy = mv2/2 + mgL(1 - cos) final energy = mgL(1 - cos') mv2/2 + mgL(1 - cos) = mgL(1 - cos') cos' = cos - v2/(2gL) ' = cos-1[cos - v2/(2gL)]= 30o answer: b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.