The speed with which utility companies can resolve problems is very important. G
ID: 3377052 • Letter: T
Question
The speed with which utility companies can resolve problems is very important. GTC, the Georgetown Telephone Company, reports it can resolve customer problems the same day they are reported in 76% of the cases. Suppose the 14 cases reported today are representative of all complaints.
What is the standard deviation?
What is the probability 8 of the problems can be resolved today?
What is the probability 8 or 9 of the problems can be resolved today?
What is the probability more than 9 of the problems can be resolved today?
Explanation / Answer
Binomial Distribution
PMF of B.D is = f ( k ) = ( n k ) p^k * ( 1- p) ^ n-k
Where
k = number of successes in trials
n = is the number of independent trials
p = probability of success on each trial
a)
Standard Deviation ( npq )= 14*0.76*0.24 = 1.598
b)
P( X = 8 ) = ( 14 8 ) * ( 0.76^8) * ( 1 - 0.76 )^6
= 0.0639
c)
P( X = 9 ) = ( 14 9 ) * ( 0.76^9) * ( 1 - 0.76 )^5
= 0.1348
P( X = 8 OR X = 9) = 0.0639 + 0.1348 = 0.1987
d)
P( X < 9) = P(X=8) + P(X=7) + P(X=6) + P(X=5) + P(X=4) + P(X=3) + P(X=2) + P(X=1) + P(X=0)
= ( 14 8 ) * 0.76^8 * ( 1- 0.76 ) ^6 + ( 14 7 ) * 0.76^7 * ( 1- 0.76 ) ^7 + ( 14 6 ) * 0.76^6 * ( 1- 0.76 ) ^8 + ( 14 5 ) * 0.76^5 * ( 1- 0.76 ) ^9 + ( 14 4 ) * 0.76^4 * ( 1- 0.76 ) ^10 + ( 14 3 ) * 0.76^3 * ( 1- 0.76 ) ^11 + ( 14 2 ) * 0.76^2 * ( 1- 0.76 ) ^12 + ( 14 1 ) * 0.76^1 * ( 1- 0.76 ) ^13 + ( 14 0 ) * 0.76^0 * ( 1- 0.76 ) ^14
= 0.0949
P( X > = 9 ) = 1 - P( X < 9) = 0.9051
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.