The speed of an object traveling along the x axis increases atthe constant rate
ID: 1761459 • Letter: T
Question
The speed of an object traveling along the x axis increases atthe constant rate of 3.4 m/s each second. At t = 0.0 s, itsvelocity is 1.2 m/s and its position is + 7.9 m.(a) How fast is it moving when its position is 8.0 m? ........m/s
(b) At this point, how much time has elapsed from the start att = 0.0 s? ........s The speed of an object traveling along the x axis increases atthe constant rate of 3.4 m/s each second. At t = 0.0 s, itsvelocity is 1.2 m/s and its position is + 7.9 m.
(a) How fast is it moving when its position is 8.0 m? ........m/s
(b) At this point, how much time has elapsed from the start att = 0.0 s? ........s
Explanation / Answer
given initial velocity u = 1.2 m/s the acceleration is a = 3.4 m/s initial position is = +7.9 m a) the displacement is S = 0.1 m we have v2 -u2 = 2aS v = 2.12 m/s b ) we have a = ( v- u ) /t t = ( v - u ) / a = 0.2705 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.