The speed of an object traveling along the x axis increases at the constant rate
ID: 1654078 • Letter: T
Question
The speed of an object traveling along the x axis increases at the constant rate of 4.6 m/s each second. At t = 0.0 s, its velocity is 1.2 m/s and its position is +7.0 m. (a) How fast is it moving when its position is 8.0 m? _______ m/s (b) At this point, how much time has elapsed from the start at t = 0.0 s? _______ s A ball is launched directly upward from ground level with an initial speed of 16 m/s. (Air resistance is negligible.) (a) How long is the ball in the air? 3.26 s (b) What is the greatest height reached by the ball? 13 m (c) How many seconds after launch is the ball 7 m above the release point? _______ s after being thrown (first time) _______ s after being thrown (second time)Explanation / Answer
a = 4.6 m/s^2
v0 = 1.2 m/s
x0 = 7 m
(A) xf = 8 m
displacement, x = xf -x0 = 1 m
Applying vf^2 - vi^2 = 2 a x
v^2 - 1.2^2 = 2 x 4.6 x 1
v = 3.26 m/s ........Ans
(b) v = v0 + at
3.26 = 1.2 + 4.6 t
t = 0.45 sec
-----------------------------------------
3. (c) v0 = 16 m/s
Applying d = v0 t + a t^2 /2
7 = 16 t - 9.8 t^2 / 2
4.9 t^2 - 16 t + 7 = 0
t = 0.52 sec Or 2.74 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.