The position function of an object moving along a straight line is given bys = f
ID: 3373733 • Letter: T
Question
The position function of an object moving along a straight line is given bys = f(t).The average velocity of the object over the time interval [a, b] is the average rate of change of f over [a, b]; its (instantaneous) velocity at t = a is the rate of change of f at a.
A ball is thrown straight up with an initial velocity of 96 ft/sec, so that its height (in feet) after t sec is given by s = f(t) = 96t ? 16t2.
(a) What is the average velocity of the ball over the following time intervals [4,5] [4,4.5] [4,4.1] ?
Explanation / Answer
height is given by s = 96t - 16 t^2
then f(t) = 96t - 16 t^2
instantaneous velocity = df/dt = 96 - 32t
average velocity( [4,5]) = total displacement / total time = 96 - 16(9) = -48 / 1 = -48
average velocity( [4,4.5]) = total displacement / total time = (96(0.5) - 16(4.25)) / 0.5 = -20 / 0.5 = -40
average velocity( [4,4.1]) = total displacement / total time = (96(0.1) - 16(0.81)) / 0.1 = -3.36 /0. 1 = -33.6
total displacement [t1,t2] = f(t2) - f(t1) in [4,5] = 96(5) - 16*(5^2) - [ 96(4) -16(4^2) ] = 96 - 16(9) = -48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.