The population proportion is 0.30. What is the probability that a sample proport
ID: 3241139 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Can you post the 6th question separately?
5. pop. prop = p = .30
The probabaility that it will be +/- .04 is?
.04 = Z*sqrt(p *p'/n)
a. n = 100
.04 = Z*sqrt( .3*.7/100)
Z = sqrt(.3*.7/100)/.04 = 1.145
Z = 1.145
The pcumulative from the Z tables is .874
The probability is therefore, 2*(.874-.50) = .748 =~ 75%
b. n = 500
.04 = Z*sqrt( .3*.7/500)
Z = sqrt(.3*.7/500)/.04 = .512
Z = .512
The pcumulative from the Z tables is .695
The probability is therefore, 2*(.695-.50) = .39 =~ 40%
c.
The probability of a larger sample is that you have sweep a smaller area( designated by a smaller probability Area Under Curve of 40% vs. 75% ) to get the same error margin of +/- .04.
In other words, For the same margin of error, a higher sample size means we can find the population proportion inside a smaller area around the mean.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.