Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. By statistics, faculty with rank of assistant professor (AP) finishing their

ID: 3365911 • Letter: 3

Question

3. By statistics, faculty with rank of assistant professor (AP) finishing their 2nd year of employment at a higher education institution in Ontario earn an average of $ 75,360 per year with a standard deviation of $2,800. In an attempt to verify this salary level, a random sample of 40 APs with 2 years of experiment was selected from a personnel database for all higher education institutions in Ontario. [5] a. Describe the sampling distribution of the sample mean X of the average of these 40 APs. [8] b. Within what limits would you expect the sample mean to fall with probability .95? 61 c. If the random sample actually produced a sample mean X$72, 000, would you consider this rather unusual? What conclusion might you draw then?

Explanation / Answer

Mean is 75360 and s is 2800

a) Mean is 75360 and for the sample, the standard error is s/sqrt(N)=2800/sqrt(40)=442.72

b) for the confidence interval of 95%, the z value is 1.96

thus lower limit is mean-SE*z= 75360-1.96*442.72=74492.27

upper limit is mean+SE*z= 75360+1.96*442.72=76227.73

c) z for 72000 is (x-mean)/SE which is (7200-75360)/442.72=-153.96

this is very unusual because it lies more than 3 standard deviations (i.e z=-3) away from the mean

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote