2· The Winston Public Relations Company finds that an average of 30% of all new
ID: 3364898 • Letter: 2
Question
2· The Winston Public Relations Company finds that an average of 30% of all new employees resign during the first year. Find the probability that among the next 20 employees hired, exactly 5 resign during the first year 0 1 0.15 1 1 0.20 2 | 0.45 3 1 0.16 4 | 0.04 Find the mean and standard deviation for the accompanying probability distribution for the number of aircraft operations per minute at an airport. mean_ standard deviation A contractor has a 0.70 probability of making $90,000, a 0.20 probability of losing $10,000, and a 0.10 probability of breaking even. What is the expected value? 4.Explanation / Answer
3. Mean = x P(x)
= 0 * 0.15 + 1 * 0.20 + 2 * 0.45 + 3 * 0.16 + 4 * 0.04
= 1.74
Variance = x2 P(x) - (x P(x))2
= 0 * 0.15 + 1 * 0.20 + 4 * 0.45 + 9 * 0.16 + 16 * 0.04 - 1.74 * 1.74
= 1.0524.
Standard deviation = 1.0524 = 1.0256.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.