2nd attempt Feedback See Periodic Table See Hint When 516 J of heat is added to
ID: 543334 • Letter: 2
Question
2nd attempt Feedback See Periodic Table See Hint When 516 J of heat is added to a sample of liquid water, the temperature rises from 31.8 to 57.4. Knowing the specific heat capacity of liquid wateris4, 184 J/g·K, how many grams of water are in the sample? x 10-3g 4.82 1st attempt il see Periodic Table See Hint Feedback When 516 J of heat is added to a sample of liquid water, the temperature rises from 31.8°C to 57.4°C. Knowing the specific heat capacity of liquid water is 4184 J/g·K, how many grams of water are in the sample? 4.817Explanation / Answer
1)
Q = 516 J
c = 4.184 J/g.oC
Ti = 31.8 oC
Tf = 57.4 oC
use:
Q = m*C*(Tf-Ti)
516.0 = m*4.184*(57.4-31.8)
m = 4.82 g
just enter 4.82 g
Answer: 4.82 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.