Scores on an exam are assumed to be normally distributed with mean 78 and standa
ID: 3364471 • Letter: S
Question
Scores on an exam are assumed to be normally distributed with mean 78 and standard deviation 5. (a) Suppose that students scoring in the top 10% of this distribution are to receive an A (b) What must be the cutoff point for passing the exam if the examiner wants only the top (c) What proportion of students have scores 5 or more points above the scores that cuts (d) If it is known that a student's score exceeds 72, what is the probability that his or her grade. What is the minimum score a student must achieve to earn an A grade? 28.1% of all scores to be passing? off the lowest 20%? score exceeds 84?Explanation / Answer
Normal distributions params are:
Mean = 78
Stdev = 5
a, Top 10% is A. Therefore,
P(X<=c) = 1- P(X>c) = 1-.10 = .9
So, Z = 1.28
(c-78)/5 = 1.28
c = 1.28*5 + 78 = 84.4
Min score for A is 84.4
b. Top 28.1% cutoff is c
So, P(X>c) = .281
P(X<=c) = 1-P(X>c) = 1-.281 = .719
(c-78)/5 = .58
c = 5*.58 + 78 = 80.9
c. Highest score in lowest 20% will be ?
P(X<=c) = .20
(c-78)/5 = ..84
c = 5*.84 + 78 = 82.2
So, a score of 82.2 +5 is 87.2
Therefore, %age of people with 5 or more points above is : P(X>=87.2) = P(Z> 87.2-78 / 5) = P(Z>1.84) = 1-.9671 = .0329
So, 3.29% of people are 5 or above points above scores that cuts off the lowest 20%
d.
P(X>84 | X>72)
= P(Z> 84-78 / 5 | 72-78 / 5)
= P( Z>1.2 | Z> -1.2)
= .1151/.8849
= .1301
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.