Scores on an exam are assumed to be normally distributed with mean 78 and standa
ID: 3362325 • Letter: S
Question
Scores on an exam are assumed to be normally distributed with mean 78 and standard deviation 5. (a) Suppose that students scoring in the top 10% of this distribution are to receive an A grade. What is the minimum score a student must achieve to earn an A gradei? b) What must be the cutoff point for passing the exam if the examiner wants only the top 28.1% of all scores to be passing? (c) What proportion of students have scores 5 or more points above the scores that cuts off the lowest 20%? (d) If it is known that a student's score exceeds 72, what is the probability that his or her score exceeds 84?Explanation / Answer
a) here for top10% ; at 90th percentile z score =1.2816
therefore corresponding score =mean+z*Std deviation =78+5*1.2816=84.41
b)
for top 28.1% ;a t 71.9 percentile z score =0.5799
therefore corresponding score =mean+z*Std deviation =78+5*0.5799=80.899~ 80.90
c)
for lowest 20th percentle ; zscore =-0.8416
for whcih corresponding score =mean+z*Std deviation =78+5*(-0.8416)=73.79
therefore probability that score 5 or more from lowest 20% =P(X>73.79+5)=P(X>78.79)=P(Z>(78.79-78)/5)
=P(Z>0.1584)=0.4371
d) P(X>84|X>72)=P(X>84)/P(X>72) =P(Z>(84-78)/5)/P(Z>(72-78)/5) =P(Z>1.2)/P(Z>-1.2)=0.1151/0.8849
=0.1300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.