Scores on an examination are assumed to be normally distributed with mean 78 and
ID: 3222130 • Letter: S
Question
Scores on an examination are assumed to be normally distributed with mean 78 and variance 36. a) What is the probability that a person taking the examination scores higher than 72? b) Suppose that students scoring in the top 10% of this distribution are to receive an A grade. What is the minimum score a student must achieve to earn an A grade? c) What must be the cutoff for passing the examination if the examiner wants only the top 28.1% of all scores to be passing? d) Approximately what proportion of students have scores 5 or more points above the score that cuts off the lowest 25%? e) If it is know that a student's score exceeds 72, what is the probability that his or her score exceeds 84?Explanation / Answer
Q.3 Mean = 78 and variance = 36
so , standard devition = 6
(a) so NormPr( X>= 72; 78; 6) =1 - Pr( X< 72; 78; 6)
Z - value = (72 - 78)/6 = -1
respectve P - value for z= -1 => 0.1587
so NormPr( X>= 72; 78; 6) = 1 - 0.1587 = 0.8413
(b) In this question, we have to identify an X for which any value occuring above it have probability 0.1.
NormPr( x>=X; 78; 6) = 0.1
so NormPr( x>=X; 78; 6) = 1- NormPr( x< X; 78; 6)
NormPr( x< X; 78; 6) = 0.9
so from Z_ table, value of Z fr P - value 0.9 is 1.28
so 1.28 = ( X - 78)/6
X = 85. 68 marks
(c) so Here in this case NormsPr( x>=X; 78; 6) = 0.2810
=> NormsPr( x< X; 78; 6) = 1- 0.2810 = 0.7190
searching Z - table we will find Z - value = 0.58
so 0.58 = ( X - 78)/6
X = 78 + 0.58 * 6 = 81.48
(d) The cut off score of lowest 25% or say NormsPr( x <=X ; 78; 6) = 0.25
bychecking Z - value from Z - table for given probability is equal to - 0.675
so ( X - 78)/6 = - 0.675
X = 73.95
so 5 or more points above this score is equal to 78.95
so NormsPr( X> 78.95 ; 78; 6) = 1- NormsPr( X =< 78.95 ; 78; 6)
Z Value = (78.95 - 78)/6 = 0.1583
so respective p- value = 0.5630
so, NormsPr( X> 78.95 ; 78; 6) = 1- 0.5630 = 0.437
(e) Pr( X >= 84/ X>= 72; 78; 6) = NormsPr(X >= 84; 78; 6)/ NOrmsPr(X >= 72; 78; 6)
we will calculate Z - value for both
so we can see that Z- values for X = 72 and X = 84 is +- 1
so, NormsPr(X >= 84; 78; 6)/ NOrmsPr(X >= 72; 78; 6) = ( 1- 0.8413)/ 0.8413 = 0.1886
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.