1234 567 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Sutnit Tes Total time remaining 0:06 Qu
ID: 3359774 • Letter: 1
Question
1234 567 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Sutnit Tes Total time remaining 0:06 Question #20 120 A university's leadership council is made up of 10 members: 4 are students, 3 are teachers, and 3 are deans. A newspaper reporter is planning to select two of the council members for interviews. The first member will be chosen at random, and then the second member will be chosen at random from the remaining members. What is the probability that two students will be selected? Report your answer as an exact fraction (If necessary, consult a list of formulas) Clear Submit TestExplanation / Answer
There are total ( 4 + 3 + 3) = 10 council memebers of which 4 are students.
p(Student) = 4 / 10
probability that first member selected is student is 4/10
Now since first member is selected, there are 9 members left with 3 students.
Therefore probability of selecting second student from remaining members is 3 / 9
P( Two students will be selected ) = 4/10 * 3/9
= 2 / 15
P( Two students will be selected ) = 2 / 15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.