Based on data from the Statistical Abstract of the United States, 112th Edition,
ID: 3356100 • Letter: B
Question
Based on data from the Statistical Abstract of the United States, 112th Edition, only about 16% of senior citizens (65 years old or older) get the flu each year. However, about 24% of the people under 65 years old get the flu each year. In the general population, there are 12% senior citizens (65 years old or older). (a) What is the probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season? (Use 3 decimal places.) (b) What is the probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year? (Use 3 decimal places.) (c) Answer parts (a) and (b) for a community that has 86% senior citizens. (Use 3 decimal places.) (d) Answer parts (a) and (b) for a community that has 55% senior citizens. (Use 3 decimal places.)
Explanation / Answer
a) probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season=P(senior citizen)*P(gets flu|senior citizen)=0.12*0.16=0.0192
b)
probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year =P(under 65)*P(gets flu|under 65)=(1-0.88)*0.24=0.2112
c-a)
probability =0.86*0.16=0.1376
c-b) probability =(1-0.86)*0.24=0.0336
d-a)
probability =0.55*0.16=0.088
c-b) probability =(1-0.55)*0.24=0.108
please revert for any clarification
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.