Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to
ID: 3354156 • Letter: F
Question
Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to find the probability. The population mean annual salary for environmental compliance specialists is about $50,500. A random sample of 44 specialists is drawn from this population. What is the probability that the mean salary of the sample is less than $58,000? Assume = $6,500. The probability that the mean salary of the sample is less than $58,000 is Round to four decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. A. O B. ° C. 0 D. Only 0.54% of samples of 44 specialists will have a mean salary less than $58,000. This is an unusual event. About 0.54% of samples of 44 specialists will have a mean salary less than $58,000. This is not an unusual event. Only 54% of samples of 44 specialists will have a mean salary less than $58,000. This is an unusual event. About 54% of samples of 44 specialists will have a mean salary less than $58,000. This is not an unusual event.Explanation / Answer
In step 1, we will divide standard deviation by sqrt of 44 which is 6.63 so we will get 6500/6.63= 980.392
Since =60500 and =980.32 we have:
P ( X<58000 )=P ( X<5800060500 )=P (X)/<(5800060500)/980.32)
Since x/=Z and (5800060500)/980.32=2.55 we have:
P (X<58000)=P (Z<2.55)
Step 3: Use the standard normal table to conclude that:
P (Z<2.55)=0.0054 which is only 0.54% of samples of 44 specialists will have mean salary less than $58000. This is an unusual event.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.