Find the position and velocity of a particle at t = 1.82 s if the particle is in
ID: 2149155 • Letter: F
Question
Find the position and velocity of a particle at t = 1.82 s if the particle is initially moving east at a speed of 22.0 m/s and experiences an acceleration of magnitude 3.64 m/s2, directed west.Magnitude and direction of the position.
magnitude _______
direction: east of its original position
west of its original position
north of its original position
south of its original position
Magnitude and direction of the velocity.
magnitude __________
direction: towards the east
towards the west
towrads the north
towards the south
Explanation / Answer
22*1.82-3.64*0.5*1.82^2 =34.01 east of original 22-3.64*1.82 =15.375 east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.