Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to
ID: 3359301 • Letter: F
Question
Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to find the probability. During a certain week the mean price of gasoline was $2.7012.701 per gallon. A random sample of 3838 gas stations is drawn from this population.What is the probability that the mean price for the sample was between $2.6832.683 and $2.7162.716 that week? Assume sigmaequals=$0.0450.045. The probability that the sample mean was between $2.6832.683 and $2.7162.716 is nothing. (Round to four decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. A. About 33% of the population of 3838 gas stations that week will have a mean price between$ 2.683$2.683 and $2.7162.716. B. About 9797% of the population of 3838 gas stations that week will have a mean price between$ 2.683$2.683 and $2.7162.716. C. About 33% of samples of 3838 gas stations that week will have a mean price between$ 2.683$2.683 and $2.7162.716. D. About 9797% of samples of 3838 gas stations that week will have a mean price between$ 2.683$2.683 and $2.7162.716.
Explanation / Answer
Ans:
Given that
=0.045
sample size=38
standard error of mean=0.045/sqrt(38)=0.0073
When, sample mean=2.683
z=(2.683-2.701)/0.0073=-2.47
When, sample mean=2.716
z=(2.716-2.701)/0.0073=2.05
P(-2.47<=z<=2.05)=P(z<=2.05)-P(z<=-2.47)
=0.9798-0.0068
=0.9731
About 97% of the population of 38 gas stations that week will have a mean price between 2.683 and 2.716
Option B is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.