Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 164 cm and a sta
ID: 3354101 • Letter: H
Question
Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 164 cm and a standard deviation of 5 cm. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 2 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum heights that are within 2 standard deviations of the mean? At least % of women have heights within 2 standard deviations of 164 cm. (Round to the nearest percent as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer.Explanation / Answer
By Chebyshev's theorem, atleast (1 - 1/k2) data lies between k standard deviations from the mean.
Here,
k = 2
Hence,
Atleast (1 - 1/4) i.e. 75% of the women have heights within 2 SD from the mean.
Mimimum height = 164 - 2*5 = 154
Maximum height = 164 + 2*5 = 174
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.