Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 165 cm and a sta
ID: 3128171 • Letter: H
Question
Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 165 cm and a standard deviation of 7 cm. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 3 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum heights that are within 3 standard deviations of the mean?
At least ____% of women have heights within 3 standard deviations of 165 cm. (Round to the nearest percent as needed.)
The minimum height that is within 3 standard deviations of the mean is ____ cm.
The maximum height that is within 3 standard deviations of the mean is ____ cm.
Explanation / Answer
At least ____% of women have heights within 3 standard deviations of 165 cm. (Round to the nearest percent as needed.)
When k = 3 standard deviations,
1 - 1/k^2 = 1 - 1/3^2 = 0.8889 = 89% [ANSWER]
************************
The minimum height that is within 3 standard deviations of the mean is ____ cm.
u - 3*sigma = 165 - 3*7 = 144 [ANSWER]
*************************
The maximum height that is within 3 standard deviations of the mean is ____ cm.
u + 3*sigma = 165 + 3*7 = 186 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.