Heights ofmale studentsare normally distributed with a mean of 175cm and a stand
ID: 2955108 • Letter: H
Question
Heights ofmale studentsare normally distributed with a mean of 175cm and a standarddeviation of 8cnl.i) What percentage of male students will have heights less than160cm?
ii) What percentage of male students will have heights between160cm and 170cm?
iii) Find the 90th percentile ofthis height distribution.
iv) Suppose 64 male students are randomly chosen from thispopulation.
Find the probability that the average height in this sample is morethan 173cm. Heights ofmale studentsare normally distributed with a mean of 175cm and a standarddeviation of 8cnl.
i) What percentage of male students will have heights less than160cm?
ii) What percentage of male students will have heights between160cm and 170cm?
iii) Find the 90th percentile ofthis height distribution.
iv) Suppose 64 male students are randomly chosen from thispopulation.
Find the probability that the average height in this sample is morethan 173cm.
Explanation / Answer
Given =175, s=8(i) P(X<160)
=P((X-)/s < (160-175)/8)
=P(Z<-1.88)
=0.03 (check normal table) (iii) P(X<c) = 0.9
--> P((X-)/s < (c-175)/8) = 0.9
--> P(Z<(c-175)/8) =0.9
--> (c-175)/8 = 1.282 (check normal table)
--> c= 175 + 8*1.282 =185.256
(iv) P(Xbar>173)
=P((Xbar-)/(s/n) > (173-175)/(8/sqrt(64)))
=P(Z>-2)
= 0.9772 (check normal table)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.