Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 163 am and a sta

ID: 3255926 • Letter: H

Question

Heights of women have a bell-shaped distribution with a mean of 163 am and a standard deviation of 7 cm. Using Chebyshev's theorem, what do we know about the percentage of women with heights that are within 2 standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum heights that are within 2 standard deviations of the mean? At least % of women have heights within 2 standard deviations of 163 am. The minimum height that is within 2 standard deviations of the mean is cm. The maximum height that is within 2 standard deviations of the mean is cm.

Explanation / Answer

At least 75% of women have heights within 2 standard deviations of 163 cm.

Minimum Height = 163 - 2(7) = 149

Maximum height = 163 + 2(7) = 177

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote