You wish to test the following claim (Ha) at a significance level of =0.001. Ho:
ID: 3351759 • Letter: Y
Question
You wish to test the following claim (Ha) at a significance level of =0.001.
Ho:p=0.15
Ha:p>0.15
You obtain a sample of size n=295 in which there are 52 successful observations. For this test, you should use the (cumulative) binomial distribution to obtain an exact p-value. (Do not use the normal distribution as an approximation for the binomial distribution.)
The p-value for this test is (assuming Ho is true) the probability of observing...
at most 52 successful observations or at least 52 successful observations (?)
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
Explanation / Answer
Let X is a random variable shows the number of successful observations out of n=295. Here X has binomial distribution with parameters n=295 and p=0.15.
The p-value is "at least 52 successful observations"
The p-value is using excel function "=1-BINOMDIST(51,295,0.15,TRUE)" is,
p-value = 0.1199
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.