34 You are considering the use of sampling to determine the average age of perso
ID: 3350224 • Letter: 3
Question
34 You are considering the use of sampling to determine the average age of persons attending a movie at different times during the day. Assume that you have controlled sampling risk to 10 percent and estimate that the average age is 43 years, with an associated precision of 10 years and a reliability of 90 percent. 5 pointsForm a precision interval based on your sampling application (Enter the lower bound and the upper bound of the precision interval.) [ lr Tears Precision interval ears to eBook Print ReferencesExplanation / Answer
Precision interval =average ± precision
so lower bound = average - precision
=43-10
=33
upper bound =average + precision
=43+10
=53
Hence precision interval is from 33 years to 53 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.