Suppose that the time between arrivals of customers at a bank during the noon-to
ID: 3335288 • Letter: S
Question
Suppose that the time between arrivals of customers at a bank during the noon-to-1 p.m. hour has a uniform distribution between0 and 30seconds.
a) What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be less than 8 seconds?
B) What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be between 5 and 24 seconds?
c) What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be greater than 8 seconds?
d) What are the mean and standard deviation of the time between the arrival of two customers?
Explanation / Answer
(a) Probability = (8 - 0)/(30 - 0) = 0.2667
(b) Probability = (24 - 5)/(30 - 0) = 0.6333
(c) Probability = (30 - 8)/(30 - 0) = 0.7333
(d) Mean = (30 + 0)/2 = 15 and Standard deviation = {(30 - 0)^2 /12} = 8.6603
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.