Suppose that the separation between two speakers A and B is 4.40 m and the speak
ID: 2275126 • Letter: S
Question
Suppose that the separation between two speakers A and B is 4.40 m and the speakers are vibrating in-phase. They are playing identical 148-Hz tones and the speed of sound is 343 m/s. An observer is seated at a position directly facing speaker B in such a way that his line of sight extending to B is perpendicular to the imaginary line between A and B. What is the largest possible distance between speaker B and the observer, such that he observes destructive interference?
I found this question with different numbers and worked it out using their process, but it's always wrong...
Explanation / Answer
d = 4.40 m, f = 148-Hz, v = 343 m/s. Find the largest possible distance x between speaker B and the observer.
wavelength ? = v/f = 2.32 m
sqrt(d^2 + x^2) - x = ?/2
so x = d^2/? - ?/4 = 7.77 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.