Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem. 5. In University A, about 52% of all students are male and 48% are fema

ID: 3329229 • Letter: P

Question

Problem. 5. In University A, about 52% of all students are male and 48% are female. We know 20% of male students and 5% of female students are engineering may Assume a student can only have one major. Randomly select a student from university A 1. What is the chance the student majors in engineering? 2. Given that the selected student majors in engineering, what is the chance the stu- dent is a female? 3. What is the chance the selected student is a male who does not major in engineer- ing? 4. Given that the selected student does not major in engineering, what is the chance that the student is a female?

Explanation / Answer

1.

                      male              female                total

major in engineering                     0.104                0.024               0,128

not major in engineering               0.416               0.456                 0.872

Total                                        0.52    0.48               1.00

P(major in enginnering) = 0.128

2. P(female/major in enginnering) = P(female & major in engineering) / P(major in engineering)

                                                = 0.024/0.128 = 0.1875

3. P(male & not major in engineering) = 0.416

4. P(female/not major in engineering) = P(female & not major in engineering)/P(not major in engineering)

                                                      = 0.456/0.872 = 0.5229

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote