Problem#6 ( 10pts) A firm has ordered a batch of identical electronic device fro
ID: 2921858 • Letter: P
Question
Problem#6 ( 10pts) A firm has ordered a batch of identical electronic device from 4 different suppliers with the following distribution: 30% from supplier 1, 20% from supplier 2, 35% from supplier 3, and 15% from supplier 4. The historical data shows that 8% of supplier's items, 6% of suppliers items, 4% of supplied's items, and 10% of supplier 4 items are defective. 1-What is the probability that a randomly selected device is coming from supplier 3 or from supplier 2? 2-What is the probability that a randomly selected device is coming from supplier 3 and is defective? 3- What is the probability that a randomly selected device is defective? 4-If an item is selected at random and it is found defective, what is the probability that it is coming from supplier 3?Explanation / Answer
1.P(selected item from supplier 3 or 2 ) = 35%+20%= 55%
2.P(selected item from supplier 3 and defective) = 35%*4% = 1.4%
3. P(selected item is defected)= 30%*8%+20%*6%+35%*4%+15%*10% =2.4%+1.2%+1.4%+1.5% = 6.5%
4.P(selected item is from supplier 3 given that it is defective) = 1.4%/6.5% = 21.53%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.