A mechanical assembly consists of a rod with a bearing on each end. The three pa
ID: 3327956 • Letter: A
Question
A mechanical assembly consists of a rod with a bearing on each end. The three parts are manufactured independently, and all vary a bit from part to part. The length of the rod has mean 12 centimeters (cm) and standard deviation 0.002 millimeters (mm). The length of a bearing has mean 1 cm and standard deviation 0.001 mm. What are the mean and standard deviation of the total length of the assembly? (Round your standard deviation to four decimal places.) mean standard deviation 14 cm Bearing Rod BearingExplanation / Answer
Mean = 12 + 1 + 1 = 14
Variance = Variance of rod + 2* Variance of bearing
= 0.0022 + 2 * 0.001
= 0.002004
Standard deviation = sqrt(0.002004) = 0.0448 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.