Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

C. Probability that at least one of he four Score: 0 of 1 pt 14) 21 of 48 (36 co

ID: 3324810 • Letter: C

Question

C. Probability that at least one of he four Score: 0 of 1 pt 14) 21 of 48 (36 complete) HW Score: 57.22%, 27.47 of 48 pts 3.2.27 Question,leip * The probability that a person in the United States has type B blood is 11%. Four unrelated people in the United States are selected at random. Complete parts (a) through (d) (a) Find the probability that all four have type B" blood The probability that all four have type B' blood is 0000146 (Round to six decimal places as needed.) (b) Find the probability that none of the four have type B' blood. The probability that none of the four have type B'blood is 0 Round to three decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer parts Clear All 2 Roflect in ePortfolio 41 PM 12 4/2017

Explanation / Answer

Here , X is random variable which represents number of peoples in US have blood type B* out of n=4 & probability that each individual has blood type B* is p=0.11.

Clearly, X ~Binomial(n=4,p=0.11)

PMF of X is ,

P(X=x)=nCx*px*(1-p)n-x=4Cx*0.11x*(1-0.11)4-x;x=0,1,2,3,4

(a) We have to find here probability that all four have type B* blood i.e. P(X=4).

Consider,

P(X=4)=4C4*0.114*(1-0.11)4-4=0.00014641

(b) We have to find here probability that none of four have type B* blood i.e. P(X=0).

Consider,

P(X=0)=4C0*0.110*(1-0.11)4-0=0.6274224

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote