Suppose that it rains in Spain an average of once every 14 days, and when it doe
ID: 3321887 • Letter: S
Question
Suppose that it rains in Spain an average of once every 14 days, and when it does, hurricanes have a 3% chance of happening in Hartford. When it does not rain in Spain, hurricanes have a 1% chance of happening in Hartford. What is the probability that it rains in Spain when hurricanes happen in Hartford? (Round your answer to four decimal places Suppose that it rains in Spain an average of once every 14 days, and when it does, hurricanes have a 3% chance of happening in Hartford. When it does not rain in Spain, hurricanes have a 1% chance of happening in Hartford. What is the probability that it rains in Spain when hurricanes happen in Hartford? (Round your answer to four decimal placesExplanation / Answer
Result:
Suppose that it rains in Spain an average of once every 14 days, and when it does, hurricanes have a 3% chance of happening in Hartford. When it does not rain in Spain, hurricanes have a 1% chance of happening in Hartford. What is the probability that it rains in Spain when hurricanes happen in Hartford? (Round your answer to four decimal places)
Let S be the event that it is raining in Spain. S' is the event it isn't.
Let H be the event that it is hurricaning in Hartford. H' is the event it isn't.
We know P(S) = 1/14, P(H|S)=0.03, P(H|S') = 0.01;
P(S') = 13/14
we want P(S|H).
Bayes Theorem says P(S|H) = P(H|S)P(S)/P(H)
P(H) = P(H|S)P(S) + P(H|S')P(S')
=0.03*1/14+0.01*13/14
=0.01143
P(S|H) = P(H|S)P(S)/P(H)
=(0.03*1/14)/ 0.01143
=0.18748
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.