Suppose that in the figure below the masses of the blocks are 2.5 kg and 4.6 kg.
ID: 2257730 • Letter: S
Question
Suppose that in the figure below the masses of the blocks are 2.5 kg and 4.6 kg.
Suppose that in the figure below the masses of the blocks are 2.5 kg and 4.6 kg. Which mass should the hanging block have if the magnitude of the acceleration is to be as large as possible? The block of mass 4.6 kg should be hangingThe block of mass 2.5 kg should be hanging It doesn't matter which block is hanging What then is the magnitude of the acceleration? (Be sure to use the arrangement of masses found in part (a).) What then is the associated tension in the cord? What is the greatest acceleration that the gravitational force can cause?Explanation / Answer
T = Ma
mg-T=ma
mg-Ma = ma
mg = M+m)*a
a = mg/(M+m)
T = ma
a) a is propotional to mass
so M should be hanging = 4.6 kg
b) a = M*g/(M+m)= (4.6*9.81)/(4.6+2.5) = 6.3558 m/s^2
c) T = m*a = 6.3558*2.5 = 15.8894 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.