My Notes O Ask Your Teac 9. 1.7V10 points I Previous Answers DevcreStat? 5.P030.
ID: 3319329 • Letter: M
Question
My Notes O Ask Your Teac 9. 1.7V10 points I Previous Answers DevcreStat? 5.P030.alt. It is known that 75% of all brand A zip drives work in satisfactory manner throughout the warranty period (are "successes"). Suppose that n-10 drives are randomly selected. Let X-the number of successes in the sample. The statistic X/n is the sample proportion (fraction) of successes. Obtain the sampling distribution of this statistic. Hint: One possible value Xir is .3, corresponding to X 3. What is the probability of this value (what kind of random veriable is X)7] (Give enswers accurate to J decimal places.) X 0.6 p(x/n) Find the mean and variance tor Xin trom its sampling distribution. mean varlanceExplanation / Answer
Solution:- given that n = 10 , p = 0.75
0.056
mean = = xp(x) = 7.5001 = 7.5(rounded)
variance = ^2 = x^2p(x) ^2 = 1.8739 = 1.874 (rounded)
x 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 x/n 0 0.1 0.2 0.3 0.4 0.5 0.6 0.7 0.8 0.9 1 p(x/n) 0 0 0 0.003 0.016 0.058 0.146 0.250 0.282 0.1880.056
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.