My Notes Ask Your Teacher 4, 3.57 points SerCP 10 21.PO30. An AC source operatin
ID: 1781516 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 4, 3.57 points SerCP 10 21.PO30. An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 164 V is connected in series with a resistor (R= 1.0 kA) and a capacitor (C=25pF). (a) What is the maximum value of the current in the circuit? (b) What are the maximum values of the potential difference across the resistor and the capacitor? Wcmax = (c) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the capacitor, and the AC source? AVR Asource-Explanation / Answer
R = 1000 0hm
and Xc = 1/ (2 pi f C) = 1 / (2 x pi x 60 x 2.5 x 10^-6)
Xc = 1061 ohm
Z = sqrt[ Xc^2 + R^2] = 1458 ohm
(A) I = V/Z = 0.112 A
(B) VR = I R = 112.5 Volt
Vc = I Xc = 119.3 V
(C) VR = 0
Vc = 119.3 Volt
Vsource = 0
Q = C Vc = 298.4 uC
(d) VR = 112.5 Volt
Vc = 0
Vsource = 164 volt
Q = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.