My Notes Ask Your Te -11 points SerCP112.P001 The speed of a nerve impulse in th
ID: 1578467 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Te -11 points SerCP112.P001 The speed of a nerve impulse in the human body is about 100 m/s. If you accidentally stub you toe in the dark, estimate the time it takes the nerve impulse to travel to your brain. (Assume that you are approximately 1.80 m tall and that the nerve impulse travels at uniform speed.) Need Help? Read t 2. 2 points SerCP11 2.P.007 My Notes ·Ask Your Teacher ! A motorist drives north for 35.0 minutes at 75.5 km/h and then stops for 15.0 minutes. He then continues north, traveling 130 km in 1.80 h (a) What is his total displacement? km (b) What is his average velocity? km/h Need Help? Lead"lwehltExplanation / Answer
1. v = 100 m/s
t = d / v =1.80 / 100 = 0.018 sec
2. (A) d= (75.5)(35/60) + 130
d = 174 km
(B) average velocity = displacement / time
= 174/ (35/60 + 15/60 + 1.80)
= 66.1 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.