A professor has noticed that even though attendance is not a component of the gr
ID: 3317754 • Letter: A
Question
A professor has noticed that even though attendance is not a component of the grade for his class, students who attend regularly obtain better grades. In fact, 40% of those who attend regularly receive A's in the class, whie only 10% of those who do not attend r Given that a randomly chosen student receives an A grade, what is the probability that he or she attended class regularly? (Round the answer to four decimal places.) regularly receive A's. About 80% of students attend class regularly. Need Help? Talk to Ter e s HeeaExplanation / Answer
probability of getting an A =P(attended regularly and A +not attended regularly and A)
=0.8*0.4+0.2*0.1=0.34
hence probability of attending regularly given received A =P(attended regularly and A)/P(received A)
=0.8*0.4/0.34=0.9412
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.