A professional golfer is examining a video of a practice swing. The high-speed f
ID: 1969636 • Letter: A
Question
A professional golfer is examining a video of a practice swing. The high-speed footage shows that his club is in contact with the ball (which was initially at rest on the tee) for only 0.871 milliseconds, and the radar gun clocks the speed of the ball as 161 mph after it comes off the club. The golf ball has a mass of 45.9 grams. What is the magnitude of the impulse imparted to the ball by the club?
What is the magnitude of the average force of contact between the club and the ball?
A professional golfer is examining a video of a practice swing. The high-speed footage shows that his club is in contact with the ball (which was initially at rest on the tee) for only 0.871 milliseconds, and the radar gun clocks the speed of the ball as 161 mph after it comes off the club. The golf ball has a mass of 45.9 grams. What is the magnitude of the impulse imparted to the ball by the club? What is the magnitude of the average force of contact between the club and the ball?Explanation / Answer
first, 191 mph = 85.366 m/s
then
(a) impulse = mass * velocity = 0.0459 * 85.366 = 3.918 kg-m/s
(b) avg force = impulse / time = 3.918 / 0.000871 = 4499 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.