A production process at Firsten Last, Inc. has two in-line stages. The probabili
ID: 352869 • Letter: A
Question
A production process at Firsten Last, Inc. has two in-line stages. The probability of defects occurring ini stage 1 is 30%. If there is a defect at stage 1, there is a 90% chance of defect at stage 2. If there is no defect at stage 1, the probability of a defect at stage 2 is 20%. Finished units that only have a stage 1 defect can be repaired at a cost of $7. A stage 2 only defect costs $11 to repair. Items with a stage 1 and a stage 2 defect must be scrapped at a cost of $2 each. It costs $18 to manufacture and $5 to test each unity. The shipping cost is $3 per unit. They sell for $50 each. a.) what percentage of finished units will have the folloiwng attributes? i.) no defects, ii.) a stage 1 defect only iii.) a stage 2 defect only, and iv.) a stage 1 and a stage 2 defect b.) what is the expected profit per unit?
Explanation / Answer
I ) Percentage of finished units with no defects
= Percentage of units with no defects at stage 1 x Percentage of units with no defects at stage 2 if there is no defect at stage 1
= ( 100 % - 30% ) x ( 100% - 20%)
= 70% of 80%
= 56 %
ii) Percentage of finished unit with stage 1 defect ONLY
= Percentage of units with defects at stage 1 x Percentage of units with no defect at stage 2 if there is a defect at stage 1
= 30 % x ( 100% - 90%)
= 30% of 10%
= 3 %
iii)Percentage of finished units with Stage 2 defect only
= Percentage of units with no defects at stage 1 x Percentage of units with defects at stage 2
= ( 100 % - 30% ) x 20%
= 70% of 20%
= 14%
iv)Percentage of units with stage 1 as well as stage 2 defect
= Percentage of units with stage 1 defect x Percentage of units with stage 2 defects
= 30% of 90%
= 27%
= Percentage of stage 1 defect only /100 x $ 7 repair cost per unit + Percentage of stage 2 defect only/100 x $11 repair cost per unit + Percentage of stage 1 as well as stage 2 defect/100 x $2 scrapping cost per unit
= 0.03 x $7 + 0.14 x $11 + 0.27 x $2
= $0.21 + $1.54 + $0.54
= $2.29
Expected profit per unit
= Sale price /unit – Manufacturing cost/ unit – Testing cost /unit – Shipping cost /unit – Expected repair cost / unit
= 50 – 18 – 5 – 3 – 2.29
= $21.71
EXPECTED PROFIT PER UNIT = $21.71 PER UNIT
EXPECTED PROFIT PER UNIT = $21.71 PER UNIT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.